Presentation
Uppsala universitet Smart Exploration Research Center

Så hittar vi framtidens metaller

Publicerad 15 juni 2026
Alireza Malehmir, professor i geofysik vid institutionen för geovetenskaper vid Uppsala universitet och föreståndare för SERC.
Alireza Malehmir, professor i geofysik vid institutionen för geovetenskaper vid Uppsala universitet och föreståndare för SERC.

Elektrifiering och grön omställning kräver stora mängder metaller och Europa är i dag starkt importberoende av kritiska metaller från länder som till exempel Kina. Samtidigt växer kraven på säkrare leveranskedjor och en mer hållbar mineralutvinning. Vid institutionen för geovetenskaper på Uppsala universitet utvecklas ny teknik för smartare prospektering.

Batterier, vindkraftverk och elfordon med mera är alla beroende av metaller som till exempel koppar, litium, nickel och sällsynta jordartsmetaller. Samtidigt växer kraven på att utvinningen ska ske med mindre klimat- och miljöpåverkan och med större hänsyn till natur och samhälle. Här spelar geofysiken en avgörande roll.
– Vi måste bli mycket bättre på att hitta rätt naturresurser på rätt plats och med minsta möjliga påverkan. Geofysik gör att vi kan använda icke-destruktiva metoder för att utforska mark under jordytan. På så sätt kan vi få fram information som man annars bara kan få genom att borra, berättar Alireza Malehmir, professor i geofysik vid institutionen för geovetenskaper vid Uppsala universitet och föreståndare för Smart Exploration Research Center, SERC.
Centrumet, som består av närmare 100 experter från fyra universitet (Uppsala, Lund, Göteborg och Stockholm), tre gruvbolag (Nordic Iron, Eurobattery Minerals och First Quantum Minerals), fyra teknik- och lösningsleverantörer (Tyréns, Epiroc, BitSimNow och Amkvo) samt ett utvecklingsbolag (Samarkand2015), utvecklar nya metoder för mineralprospektering och gruvdrift.

Kan se flera kilometer ner i berget
Traditionellt har prospektering ofta krävt omfattande borrningar. Nu utvecklas nya geofysiska metoder som gör det möjligt att ”se” ännu djupare ner i marken med hjälp av vibrationer, elektromagnetiska signaler och avancerad dataanalys.
Alireza och hans forskargrupp arbetar bland annat med seismiska metoder som kan ge detaljerade bilder av berggrunden på flera kilometers djup. Tekniken används för att identifiera mineraliseringar med högre precision och minska behovet av provborrningar.
Forskarna kombinerar också artificiell intelligens, sensorer och automatiserade analysverktyg för att snabbare tolka stora mängder data. Det kan göra prospekteringen både billigare och mer träffsäker.
– Om vi kan minska antalet borrningar sparar vi pengar, energi och naturresurser, säger Alireza.

Sverige har en nyckelroll
Sverige och Norden pekas ut som viktiga regioner för framtidens strategiska råvaror. Visionen är att bidra till den gröna omställningen utan att skapa miljöproblem någon annanstans.
– Omställningen till fossilfria energikällor kräver metaller och mineral. Frågan är inte om vi behöver dem, utan hur vi hittar, utvinner och använder dem på ett mer hållbart och etiskt sätt, säger Alireza.

Forskare inom centrumet leder utvecklingen av framtidens hållbara mineralprospektering.
Forskare inom centrumet leder utvecklingen av framtidens hållbara mineralprospektering.
Uppsala universitet – Smart Exploration Research Center

Alireza Malehmir är professor i geofysik vid institutionen för geovetenskaper, Uppsala universitet, och föreståndare för Smart Exploration Research Center, SERC, ett nationellt forskningscentrum för hållbar mineralprospektering finansierat av Stiftelsen för strategisk forskning, SSF.

uu.se/institution/geovetenskaper
smartexploration.se